Wspomaganie produkcji – elektronika i oprogramowanie

Nie da się ukryć tego, że w czasach obecnych to wspomaganie produkcji to głównie dość droga elektronika i programy, których obsługa nie jest prosta. Wiele znaczy też i to, że ten typ wspomaganie produkcji to nie tylko etap związany z projektem jakiegoś urządzenia, ale też i ta produkcja właściwa. Istotnym jest też i to, że ludzka zręczność nadal jest sprawą bardzo ważną, jeśli chodzi o produkcję, bo roboty nadal sobie nie radzą z wieloma zadaniami, które wykonuje człowiek, ale za kilka dekad rola ludzi zapewne będzie sprowadzona wyłącznie do nadzorowania maszyn i ich konserwacji. Taki stan rzeczy umożliwia rozwój robotów produkcyjnych i na dokładkę też ta ewolucja ich oprogramowania, dzięki któremu wiele zadań wykonują same.

Koszty wspomagania produkcji

Trudno powiedzieć jak dokładnie wychodzą te koszty powiązane z wspomaganiem produkcji, bo wiele zależy od branży i od tego z jakich materiałów wytwarza się konkretny produkt. Pewnym jest natomiast to, że faza projektowa jakiegoś urządzenia to najpierw zaprojektowanie go w programie komputerowym, a potem testy takiego wirtualnego prototypu na innym programie. Następnie trzeba wykonać taki w pełni sprawny prototyp, czyli wersję rzeczywistą i przetestować takową. Rzecz jasna pewne detale takiej wersji będą wymagać udoskonalenia, bo tak jest w wielu procentach przypadków. Nie da się też ukryć, że potem dane urządzenie będzie produkowane w formie nie zmienionej przez jakieś kilka lat. W tym wytwarzaniu normą jest też wspomaganie produkcji, a ono jest opcją osiągalną dzięki robotom, które wycinają elementy urządzenia z blachy stalowej. Robot te elementy wycina, ale jego pracą steruje oprogramowanie, które po tej najbliższej aktualizacji może sprawić, że robot już na stałe będzie funkcjonował znacznie szybciej.

Postęp

Wspomaganie produkcji jest powiązane z postępem, czyli unowocześnia się same roboty, po to by pracowały szybciej i ich oprogramowanie dzięki któremu mogą pracować i dokładniej i szybciej. Pozornie ta szybkość nie ma znaczenia, ale prawdą jest to, że ma. Liczy się też i to, że roboty produkcyjne nie męczą się i nie podlegają chwilowej dekoncentracji tak jak ludzie. Ich kluczowa zaleta tkwi też i w tym, że zamiast wynagrodzenia wystarcza im energia elektryczna. Pozornie też wielu ludzi narzeka na to, że maszyny zabierają im pracę, ale prawda tkwi w tym, że wykonują najbardziej monotonną i też najbardziej nie przyjemną część tej pracy.

Oprogramowanie

Nie trzeba też i tłumaczyć tego, że wspomaganie produkcji to niemal nieustanne zmiany w oprogramowaniu, czyli co jakiś czas wprowadza się jakąś aktualizację, która może zmniejszać awaryjność robotów produkcyjnych lub szybkość ich pracy. Tego typu modyfikacje obniżają koszty produkcji, a obniżenie kosztów produkcji to też i tańsze produkty różnego typu. W tym wszystkim istotną rolę odgrywa ta ewolucja oprogramowania, ale liczą się też technicy programujący i serwisujący maszyny. Ludziom tym regularnie trzeba organizować szkolenia, po to by ich efektywność pozostała na poziomie imponującym lub przynajmniej akuratnym.

Scroll to Top