Śledzenie numerów partii- jakie daje korzyści?

Obecnie podstawę w każdej firmie produkcyjnej niezbędne stało się oprogramowanie dla produkcji, a także skonfigurowany z nim system śledzenia partii. Okazuje się, że to właśnie ten system może przynieść przedsiębiorstwu najwięcej korzyści. Wobec tego dlaczego warto śledzić numery partii?

Skuteczne wycofania wadliwych produktów

W przypadku właścicieli sklepów spożywczych, zarówno tych internetowych jak i stacjonarnych, zwykle zamawiane są konkretne produkty prosto od dostawcy. Nawet jeśli są one przetwarzane we własnym zakresie z wykorzystaniem sekretnej receptury, to w dalszym ciągu produkty nie pochodzą od nas samych. Wszystko idzie płynnie do momentu w którym, dostawca nie wyśle nam ostrzeżenia, że jeden z produktów może być tylko resztką zepsutej partii. Wobec tego z pewnością kilka produktów zostało już przetworzonych i wysłanych, jednak my- jako producenci, nie wiemy, która partia była wadliwa. Wówczas odpowiednie oprogramowanie dla produkcji, a także śledzenie numerów partii skutecznie mogą nam w tym pomóc. Jeśli więc śledzone są numery partii, wówczas producent może przesłać nam datę wadliwej partii, a za pomocą oprogramowania do produkcji, które umożliwia zarządzanie zapasami, można uruchomić raport, by sprawdzić, które produkty są wysłane z “usterką”.

Lepsze ułatwienie FIFO i mniej odpadów

FIFO to z pewnością jeden ze standardów, który polega przede wszystkim na minimalizowaniu marnotrawstwa, a także umożliwia prowadzenie dokładnych ksiąg rachunkowych. Wiele produktów w FIFO korzysta z oznakowania numerów partii. Produkty mają więc przypisane konkretne numery, a za pomocą oprogramowania dla produkcji można dokładnie śledzić łańcuch dostaw od momentu produkcji, aż do momentu w którym trafią one na półki sklepowe. Śledzenie numerów partii umożliwia bardziej inteligentne zarządzanie FIFO, a śledzenie znacznie ułatwi identyfikacje konkretnych produktów wraz z datami ich ważności.

Zgodność z przepisami dzięki śledzeniu numerów partii

Producenci farmaceutyczni z pewnością wiedzą, że ich produkty są opatrzone surowymi wymaganiami. Często popełnienie małego błędu jest bezpośrednio powiązane z życiem lub zdrowiem konsumentów. Wobec tego jakość w tym przypadku nabiera zupełnie nowego znaczenia. Pracodawcy więc muszą stosować się do surowych wymogów i zaleceń, które są od nich wymagane. Używanie i śledzenie numerów partii pozwoli więc w niezwykle prosty sposób kontrolować każdy produkt, który został wysłany na rynek i reagować w momencie wystąpienia nieprawidłowości.

Kompleksowa widoczność łańcucha dostaw

Sprzedaż produktów, które wymagają wielu zespołów, a także zestawów i produkcji wymagają pracy z ogromną ilością surowców. Jednak nie każdy z tego typu materiałów musi pochodzić od dokładnie tego samego dostawcy. Wobec tego śledzenie numerów partii w skonfigurowanym oprogramowaniu dla produkcji umożliwi kompleksową widoczność dokładnie całego cyklu zapasów. Wobec tego będzie można śledzić drogę od surowca, aż do momentu, w którym produkt zostanie sprzedany konkretnemu klientowi.

Scroll to Top