Recepta na nowoczesność – planowanie produkcji, a rozwój firmy

W każdym zakładzie produkcyjnym wydajność jest najważniejszą kwestią. Im jest większa – tym więcej firma zarobi w krótszym czasie. Dlatego tak istotne jest planowanie produkcji. Niestety trudno jest osiągnąć maksymalną wydajność, jeśli planujemy przy pomocy tabel w Excelu, czy – jeszcze gorzej – na kartce. Nowoczesną odpowiedzią na ten problem jest program do planowania produkcji.

Program do planowania produkcji – jakie ma znaczenie dla firmy?

Wdrożenie programu do planowania produkcji pozwala ograniczyć błędy człowieka i zoptymalizować cały proces produkcji. To zaś przekłada się bezpośrednio na zyski, które generuje dana placówka. Im będą one większe – tym szybciej możliwy będzie rozwój i modernizacja firmy. Innymi słowy – program do planowania produkcji pozwala szybciej odnieść sukces.

Zalety profesjonalnego programu do planowania produkcji

Nowoczesne programy do planowania produkcji posiadają wiele funkcjonalności, które umożliwiają dużo sprawniejszą pracę zakładu. Obejmują one nie tylko kwestię ilości produkowanych towarów, ale również zarządzanie ludźmi czy stany magazynowe. Wspierają one więc zakład produkcyjny kompleksowo.

Błyskawiczny zbiór i analiza danych

System komputerowy – jak na przykład program do planowania produkcji – funkcjonuje dzięki danym. W związku z tym przyswaja, przetwarza i przesyła je znacznie szybciej, niż jest w stanie zrobić to nawet najbardziej wprawiony pracownik. Programy planujące pozwalają zautomatyzować wiele czynności, które dotychczas musiał wykonywać zarządca zakładu. W związku z tym przebiegają one znacznie szybciej, a pracownik może poświęcić czas na wykonywanie innych zadań, w których konieczny jest udział człowieka.

Szybka, lepsza i łatwiejsza komunikacja

Program do planowania przesyła informacje z komputera pokładowego na halę produkcyjną w czasie rzeczywistym. Dzięki temu pracownicy linii produkcyjnej na bieżąco dostosowują się do poleceń i wytycznych wyświetlanych na monitorze. Krótszy czas reakcji zakładu na zmieniające się czynniki oznacza z kolei dużo większą wydajność przy minimalnym nakładzie pracy.

Redukcja strat

Jako że program automatycznie analizuje bieżące stany magazynowe – towary sprzedawane, produkowane i te czekające w kolejce – nie powstają znaczne nadwyżki lub deficyty produktów. Nakład produkcyjny oscyluje cały czas w optymalnym przedziale – zaraz przy zapotrzebowaniu. Innymi słowy – produkujemy dokładnie tyle, ile aktualnie potrzebujemy, dzięki czemu ograniczamy straty.

Maksymalizacja wydajności zakładu produkcyjnego

Wszystkie wymienione funkcjonalności, jeśli je zsumujemy, przekładają się na znacznie większą ilość wyprodukowanych towarów w tym samym czasie pracy. Co więcej – produkujemy dokładnie to, czego potrzebujemy i dokładnie w takich ilościach, jakich potrzebujemy. Przekłada się to na gigantyczny wzrost wydajności, a efekcie również wielokrotnie większe zyski – nieporównywalne wręcz z tymi, które osiągamy podczas planowania za pomocą Excela.

Korzystanie z programu do planowania – interfejs przyjazny dla użytkownika

Mogłoby się wydawać, że tak duża ilość funkcji w programach do planowania przekłada się na trudną obsługę – jednak jest to mylące. W rzeczywistości interfejs jest przejrzysty, intuicyjny i szybki w obsłudze. Niektóre programy oferują nawet możliwość obsługi przy użyciu urządzeń mobilnych. Wtedy zarządca nie musi znajdować się w zakładzie, aby kontrolować linię produkcyjną – może być na przykład w podróży służbowej lub w drodze na spotkanie. Po raz kolejny – oznacza to oszczędność czasu i większy zarobek.

Scroll to Top