Czy śledzenie numerów partii/LOT w firmie produkcyjnej jest potrzebne?

Zgodnie z wymogami firm produkcyjnych proces śledzenia paczki oraz identyfikacja produktu stały się koniecznością. Wskazuje to, że minimalizacja ryzyka, a także chęć sprostania wymaganiom klienta są priorytetem dla firm produkcyjnych. Istnieje wiele branż w tym medyczna, które posiadają rygorystyczne przepisy dotyczącej poddawania pełnej kontroli wyprowadzony do sprzedaży produkt. Co oznacza ta kontrola i dlaczego musi być stosowana?

Proces śledzenia – czym jest

Rozwój technologii pozwala w łatwy sposób firmom produkcyjnym śledzić i identyfikować partie surowców, które zostały wykorzystane do produkcji określonego produktu. Taka zdolność pozwala pozyskać wiedzę z zakresu samego wyrobu, ale także poznać dostawcę i dokładnie inwigilować procesy od momentu wyjścia fabrykatu z produkcji, aż do momentu dostawy do klienta. Profesjonalna kontrola stała się priorytetem, dlatego wiele firm oprócz ogólnie obowiązujących oznaczeń decyduje się na usprawnienie systemu.

Numer partii a “Lot”

Nadawanie produktom numerów oraz oznaczenia serii jest powszechnie stosowane w każdym sektorze przemysłowym. Firmy produkujące artykuły medyczne oraz spożywcze są szczególnie objęte rygorem oznaczania produktów. Niezwykle ważne jest stosowanie nadzoru w takiej branży jak farmacja. Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące wymagań oznakowania produktów leczniczych wyraźnie wymaga stosowania identyfikatorów. Używanie skrótu Lot określa konkretną wyprodukowaną partię produktów. Oznaczenie przede wszystkim pełni rolę nieocenioną w momencie powstałych problemów lub w momencie gdy firma zmuszona jest wycofać dany lek ze sprzedaży. Numerowanie pozwala w łatwy i szybki sposób zlokalizować daną partię produktów.

Traceability produktów – czy to konieczność?

W każdej firmie produkcyjnej stosuje się mniej lub bardziej nowoczesne metody funkcjonalności systemu śledzenia i identyfikowania produktów. Wskazuje to, że wiele przedsiębiorstw wytwórczych docenia potęgę tego systemu. Wraz z funkcjonalnością systemu możliwe jest jego wprowadzenie w niemalże każdej firmie produkcyjnej. Za pomocą tego innowacyjnego systemu możliwe jest:

  • definiowanie rodzajów partii,
  • definiowanie rodzajów serii,
  • identyfikacja ścieżki produktu,
  • identyfikowanie asortymentu na magazynie,
  • stworzenie teczki produktu.

Dzięki sprawnie działającemu systemowi sprawdzającemu daną partię pod każdym kątem możliwa jest szybka reakcja na zaistniały problem i wdrożenie adekwatnych poprawek. Za pomocą poddanej analizie możliwe jest sprawna interpretacja awarii i pozbycie się problemu już na etapie produkcji. Śledzenie numerów partii, a także serii wpływa na wzrost konkurencyjności firmy produkcyjnej nad innymi, poprawę jakości obsługi klienta oraz pozwala na szybką reakcję na powstały problem. Istotną rolę odgrywają również w momencie kontroli przez organy zewnętrzne. Proces śledzenia ma też swoje korzystne odniesienie w stosunku do jakości produktów, a także wydajności produkcji. Związane jest to również z oszczędnością przedsiębiorstw, ograniczając niepotrzebne wydatki.

Decydując się na wdrożenie sprawnego i zarazem funkcjonalnego systemu kontroli przedsiębiorca staje w obliczu kilku ważnych wyborów. Warto zadbać by ten proces przebiegał rzetelnie. Pozwoli to na podniesienie walorów firmy oraz korzystanie ze wszystkich zalet takiego systemu. Osobom, które nie posiadają wystarczającej wiedzy z zakresu wymogów oraz konieczności wprowadzenia systemów ewidencji pomoże profesjonalna pomoc fachowców.

Scroll to Top