Dlaczego warto śledzić numery partii na produkcji?

Nie da się ukryć, że wymogi dla firm produkcyjnych stają się coraz bardziej napięte. Przede wszystkim prawdziwą koniecznością stało się śledzenie paczki, a także odpowiednia identyfikacja produktu. Wobec tego przedsiębiorstwa powinny dążyć do zminimalizowania ryzyka, a także powinny dołożyć wszelkich starań do tego, by sprostać wymaganiom klienta. Wobec tego dlaczego warto śledzić numery partii na produkcji?

Co daje śledzenie numerów partii?

Dzięki rozwojowi technologii śledzenie numerów partii stało się obecnie niezwykle proste. Oprogramowania dla produkcji pozwalają nie tylko śledzić, ale także i identyfikować partie surowców, które zostały wykorzystane do produkcji określonego wyrobu. Takie śledzenie numerów partii pozwoli na pozyskanie niezbędnej wiedzy nie tylko z zakresu samego wyrobu. Umożliwi ono także poznanie dostawcy, a także dość dokładna inwigilację każdego procesu dokładnie od momentu wyjścia fabrykatu z produkcji, aż do samego momentu dostawy do klienta. Profesjonalne oprogramowanie dla produkcji, które jednocześnie pozwala zachować pełną kontrolę powinno być priorytetem. Wiele firm decyduje się obecnie na zoptymalizowanie tego typu systemu do śledzenia numerów partii.

Numer partii a “Lot”

Doskonale wiadomo, że w każdym sektorze przemysłowym, obowiązkowe stało się nadawanie konkretnych numerów partii, a także oznaczania serii. Firmy- głównie produkujące wyroby medyczne i spożywcze- są objęte dość surowym rygorem oznaczania produktów. Wobec tego stosowanie nadzoru stało się wyższą koniecznością. Na produktach leczniczych wymagane jest stosowanie odpowiednich identyfikatorów. W tym celu wykorzystuje się właśnie oznaczenie “Lot” w odniesieniu do konkretnej partii produktów. Śledzenie numerów partii na produktach oznaczonych jako “Lot” spełnia nieocenioną rolę w momencie ewentualnych problemów lub w sytuacji, gdy firma zmuszona jest do wycofania swoich produktów ze sprzedaży. Śledzenie numerów partii pozwoli szybko zlokalizować dane produkty.

Traceability w odniesieniu do produktów- jakie niesie to korzyści?

Każda firma produkcyjna stawia na mniej lub bardziej nowoczesne metody związane z funkcjonalnością systemów do śledzenia numerów partii i identyfikowania produktów. Wdrożenie w przedsiębiorstwie traceability niesie za sobą wiele korzyści. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • możliwość definiowania rodzajów partii
  • możliwość definiowania rodzajów serii
  • możliwość identyfikacji ścieżki produktu
  • możliwość identyfikowania asortymentu magazynowego
  • możliwość stworzenia teczki produktu

Warto zaznaczyć, że sprawnie działający system do śledzenia numerów partii w oprogramowaniu dla produkcji pozwoli na szybką i skuteczną reakcję na ewentualny problem oraz umożliwi wdrożenie precyzyjnych poprawek. Dzięki niemu można przeprowadzić analizę, która pomoże zinterpretować ewentualną awarię i finalnie pozbyć się problemu na etapie produkcyjnym. Dodatkowo śledzenie numerów partii pozwoli na wzrost konkurencyjności i przyczyni się do poprawy jakości obsługi klienta.

Scroll to Top