Dlaczego warto śledzić czas pracy pracowników?

Dlaczego warto śledzić czas pracy pracowników?

Rejestrowanie czasu pracy pracowników staje się coraz bardziej popularne. Takie rozwiązania mogą przynosić firmom wiele korzyści. Przydać się mogą przy planowaniu pracy, rozliczaniu wynagrodzeń czy różnych projektach. Dystrybucja i produkcja należą do branż, w których najczęściej stosuje się monitorowanie czasu. Z tego powodu warto wybrać dobry i sprawdzony program dla produkcji.

Zalety ewidencji czasu pracy

Elektroniczny format mierzenia czasu jest opcją bardzo wygodną. Pozwala uniknąć konieczności wykorzystywania typowych list obecności, które potem należy ręcznie rozliczać. Programy dla produkcji pozwalają na jednoczesne rozliczanie płac oraz kosztów produkcji. Dotychczas w systemy WTR (Work Time Registration, a po polsku RCP – Rejestracja Czasu Pracy) inwestowały tylko duże firmy. Współcześnie, ze względu na lepszą ich dostępność, zaczynają z nich korzystać także mniejsze organizacje.

Do zalet rejestrowania czasu pracy pracowników można zaliczyć:

 • obecność narzędzia do sprawnego weryfikowania faktycznie przepracowanych godzin,
 • polepszenie produktywności, ze względu na wiedzę o tym, które obszary wymagają większego zaangażowania,
 • lepsze planowanie czasu pracy – brak konieczności samodzielnego obliczania urlopu,
 • dyscyplina – kontrola długości przerw i spóźnień pracowników,
 • możliwość oceny pracy zespołów – dzięki systemom WTR istnieje opcja porównywania nakładów pracy poszczególnych pracowników,
 • bezproblemowe rozliczanie nadgodzin.

Rejestratory czasu pracy

Czas pracy jest istotny zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Zatrudniony ma obowiązek przepracować odpowiednią ilość godzin, wskazaną w umowie, a pracodawca musi w określony sposób rozliczać każdą nadgodzinę. Rejestratory czasu pracy są elementami systemu rejestracji elektronicznej. Składają się z czytnika lub zegara, do których przykłada się identyfikator lub palec oraz z odpowiedniego oprogramowania, które zbiera i analizuje zgromadzone dane.

Poprzez funkcjonowanie odpowiednich rejestratorów, pracodawca zabezpiecza swoje interesy. Dzięki nim można bardzo szybko wykryć istniejące nieprawidłowości i wprowadzić poprawki. Wszystko to, by kontrolować i usprawniać wydajność.

Podsumowanie

Rejestrowanie czasu pracy pracowników staje się coraz bardziej popularne, szczególnie w branży produkcyjnej. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Dzięki niemu można lepiej gospodarować zasobami i szybciej wykrywać nieprawidłowości. Wybór aplikacji do kontrolowania czasu w zakładach pracy jest bardzo szeroki. Różnią się one ceną, funkcjami, czy wyglądem, jednak cel mają wspólny. Przykładowe funkcjonalności, jakie można w nich spotkać to:

 • tworzenie listy zadań i nadawanie im priorytetów,
 • generowanie raportów,
 • sprawdzanie, czym w danej chwili zajmują się pracownicy,
 • kreowanie złożonych harmonogramów,
 • kontrolowanie wszelkich finansów.

Decydując się na dany program warto zasięgnąć opinii o nim i przetestować wersje próbne. Na tej podstawie sprawdzi się, jaki program dla produkcji będzie odpowiednim do wdrożenia w danej firmie.

Scroll to Top