Co powinien robić program do obsługi produkcji?

Podjąłeś decyzję, że nadszedł najwyższy czas na zakup programu do obsługi twojej. Masz już dość ręcznego sterowania produkcją, która nie jest w stanie zoptymalizować kosztów produkcji. Przeglądając dostępne oferty nie trudno o zawrót głowy. Firmy prześcigają się w różnorodnych udogodnieniach. Jakie funkcje powinien posiadać dobry program do obsługi produkcji? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska.

Wystawianie dokumentów

Każdy program dedykowany kompleksowej obsłudze produkcji, powinien posiadać rozbudowane funkcje wystawiania dokumentów. Ręczne wystawienie dokumentów pochłania wiele czasu i energii. Dzięki zastosowaniu programów do obsługi produkcji mamy pewność, że dokumenty wystawione są poprawnie, nie zawierają pomyłek. Jakie dokumenty są wystawiane najczęściej? Rachunki, paragony, dokumenty wewnątrzwspólnotowe, oraz różnorodne faktury: VAT, zaliczkowa, końcowa, proforma, uproszczone, walutowe, eksportowe, odwrotne obciążenie, procedura marża i inne. Warto skupić się na kontroli innych czynności produkcyjnych, niż wypełnianie przez większość dnia dokumentów samodzielnie czy przez wykwalifikowaną kadrę pracowników. Dla zatrudnionych osób program jest doskonałym ułatwieniem pracy i oszczędnością czasu, a my mamy pewność, że każdorazowa kontrola np. Państwowej Inspekcji Pracy zakończy się dla nas bezproblemowo.

Raportowanie

To również ważna funkcja programu do obsługi produkcji. Raportowanie pozwala na czytelne pokazanie zużytych w procesie produkcji zasobów w porównaniu z wynikającymi z technologii produkcji normami. Co możemy konkretnie zobaczyć dzięki raportowaniu programu do obsługi produkcji? Ewidencja surowców i półfabrykatów pobranych na konkretne stanowiska pracy. Powstałe w procesie produkcji elementy wybrakowane oraz odpady. Raportuje czas przeznaczony na realizację poszczególnych operacji. Predefiniowane raporty to bezcenne źródło informacji, dzięki któremu twoja produkcja będzie maksymalnie wydajna.

Bilansowanie produkcji

To kluczowy element, dzięki któremu podczas produkcji można wygenerować spore oszczędności. Na czym polega? Jeśli naszej produkcji nie obsługuje specjalistyczny program, zajmuje się tym zazwyczaj manager. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup dobrego programu, będzie on przypisywał zasoby do konkretnych zadań, w taki sposób, by szansę na ukończenie pracy w określonym przedziale czasowym były jak największe. Aby proces produkcji mógł przebiec płynnie i sprawnie, pewne działania muszą rozpocząć się po wyznaczonej dla nich dacie NWP (najwcześniejszy początek) i zrealizowane najpóźniej dla wyznaczonej dla nich daty końcowej NPK (najpóźniejszy koniec). W związku w tym, zasoby, które zostały przypisane do konkretnych działań, muszą być dostępne w czasie pomiędzy NWP a NPK. Skomplikowane? Odpowiedni program zadba o wszystko.

Rezerwowanie surowców

Rezerwowanie materiałów dla zleceń produkcyjnych pozwala na płynną pracę bez opóźnień, z zachowaniem terminów. O profesjonalizmie, prócz jakości wyrobów, świadczy także terminowe wywiązywanie się z zamówionych zleceń. Bez odpowiednich surowców czy materiałów na stanach magazynowych, zachowanie terminu i płynności produkcji przestaje być możliwe. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców chce uniknąć takich niekomfortowych sytuacji, powierzając organizację specjalistycznemu programowi.
Wybór konkretnego programu do obsługi produkcji zależy od indywidualnych preferencji i upodobań przedsiębiorcy. Powyżej wskazano najważniejsze i najbardziej przydatne funkcję, jakie powinien zawierać dobry program do obsługi produkcji.

Scroll to Top