Jak wybrać program do swojej produkcji?

Podjęcie decyzji dotyczącej wdrożenia oprogramowania usprawniającego proces produkcji to pierwszy krok zmierzający do poprawy wydajności przedsiębiorstwa. Zmagając się ze stosem stron oraz Excelem, trudno zapanować nad dynamicznie zmieniającą się sytuacją w zakładzie. Odpowiedni program stanowi istotne wsparcie w usprawnieniu procesów produkcyjnych. Czym kierować się podczas wyboru programu? Na co warto zwracać szczególną uwagę?

Czym kierować się podczas selekcji programów?

Na rynku znajduje się wiele programów służących do usprawniania procesów produkcyjnych. Aby lepiej dobrać oprogramowanie do potrzeb zakładu, należy przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa. Warto prześledzić następujące kroki. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę to:

1. Jakie problemy pozwala rozwiązać program?

Określenie własnych potrzeb jest kluczowe w pierwszej fazie selekcji. Nie ma programu uniwersalnego, jednak są oprogramowania rozwiązujące kilka kluczowych problemów. Przede wszystkim aplikacja musi być dopasowana do danej branży. Warto wcześniej porozmawiać z menedżerami oraz brygadzistami, aby dowiedzieć się, które czynniki produkcyjne wymagają zautomatyzowania. Nie można zapominać, że firma funkcjonuje na wielu płaszczyznach. Dlatego, dobierając program odpowiedni dla produkcji, nie można zapominać również o kwestiach związanych z księgowością. Często dział ten wymaga dostarczenia dodatkowych informacji związanych z produkcją, warto więc, aby program uwzględniał taką możliwość.

2. Ile kosztuje?

Przed zakupem należy określić maksymalny budżet. Nie trzeba określać dokładnej kwoty, wystarczy przedział, który przedsiębiorstwo może przeznaczyć na oprogramowanie. Określenie wstępnych sum pozwoli przeanalizować rynek i umówić się z konkretnymi przedstawicielami handlowymi oferującymi software w odpowiednim pułapie cenowym.

3. Czy będzie kompatybilny z oprogramowaniem działającym w firmie?

To kluczowa kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas negocjacji z przedstawicielami handlowymi. Program musi współpracować z istniejącymi w firmie aplikacjami, gdyż pozwoli to zaprogramować bardziej wydajny system obsługujący wiele działów produkcji. Warto sprawdzić również jak program integruje się z innymi systemami, czyli na jakiej płaszczyźnie następuje wymiana danych.

4. Intuicyjność i łatwość obsługi.

Program będzie obsługiwany przez pracowników, którzy wymagają wcześniejszego przeszkolenia. Ponadto, im program jest prostszy w obsłudze, tym mniejsza szansa, że ktoś popełni błąd w zarządzaniu aplikacją. Łatwy w obsłudze program będzie również chętniej wykorzystywany przez pracowników niż skomplikowany software. Kluczowe są czytelność oraz wygląd interfejsu. Nieskomplikowany wygląd aplikacji dostarczy najważniejszych informacji dotyczących wykonywanych zleceń oraz osób zarządzających produkcją poprzez monitorowanie postępu pracy i stadium zaawansowania konkretnych procesów.

Codzienne wsparcie procesów produkcyjnych w praktyce

Warto pamiętać, że program do produkcji powinien być jak najprostszy i funkcjonalny. Aplikacja będzie codziennie używana w przedsiębiorstwie, dlatego należy zminimalizować możliwość popełnienia błędu istotnie wpływającego na tryb działania procesów produkcji.

Wiele firm przed zakupem pakietu oprogramowania, otrzymuje wersję testową do wypróbowania w firmie. Warto z niej korzystać, gdyż można sprawdzić, czy aplikacja sprawdza się w konkretnym środowisku. Dobrym pomysłem jest kontaktowanie się z innymi przedsiębiorcami wykorzystującymi dane oprogramowanie.

Scroll to Top