Planowanie produkcji – jakie działania warto podjąć?

Zarządzanie przedsiębiorstwem o profilu produkcyjnym jest szczególnie skomplikowane, ponieważ wymaga podejmowania trafnych decyzji nie tylko w kwestiach typowych dla większości przedsiębiorstw (sprawy księgowe, rekrutacja pracowników, pozyskiwanie klientów), ale także w obszarach związanych stricte z produkcją. Tworzenie harmonogramów dostaw towarów, ustalanie wielkości produkcji w danym okresie tak, by nie doprowadzić do nadmiarowej ilości zapasów w magazynie – to tylko niektóre z wyzwań, którym muszą stawić czoła menedżerowie oraz przedsiębiorcy działający w branży produkcyjnej. Poniżej przedstawiono sposoby działania, które mogą okazać się bardzo pomocne w planowaniu produkcji.

Rozmowa z pracownikami

Odpowiednia komunikacja w zespole jest konieczna niezależnie od branży, w jakiej działa dane przedsiębiorstwo. Szczególnie podczas planowania wielkości produkcji oraz rodzaju produkowanych produktów warto zasięgnąć opinii pracowników operacyjnych – to oni działają „na pierwszej linii”, dzięki czemu ich wiedza jest aktualna i pozwala spojrzeć na proces zarządzania z innej strony. Bardzo cenne mogą okazać się zarówno spostrzeżenia pracowników działu handlowego, którzy śledzą poczynania kontrahentów, jak i opinie doświadczonych pracowników produkcyjnych – ci ostatni mogą udzielić cennych wiadomości np. dotyczących stanu technicznego maszyn wykorzystywanych do produkcji.

Program do planowania produkcji

Nowoczesne przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją towarów nie może obyć się bez dedykowanego oprogramowania komputerowego do planowania – ten element jest absolutnym must have każdej firmy produkcyjnej. Ważne jest, by takie oprogramowanie pozwalało na tworzenie różnych wariantów planowanej produkcji, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie prognozy kosztów na następne miesiące. Inne aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru programu do planowania produkcji, to np. dostępność na urządzenia mobilne (tablet, smartfon), możliwość tworzenia przejrzystych raportów oraz zestawień czy łatwa komunikacja z pracownikami.

Zewnętrzne doradztwo

W wielu przypadkach okazuje się, że obiektywna ocena sytuacji przedsiębiorstwa dokonane przez podmiot niezwiązany z firmą może przynieść więcej spostrzeżeń niż nawet najbardziej wnikliwa analiza dokonana przez menedżerów działających w obrębie danego podmiotu. Zewnętrzny audyt, czyli kontrola jakości funkcjonowania produkcji w przedsiębiorstwie, to rozwiązanie, które pomaga usprawnić nie tylko proces planowania produkcji w firmie, ale także zweryfikować poziom funkcjonowania innych procesów, takich jak np. wielkość zatrudnienia czy organizacja czasu pracy. Co ważne, doświadczeni pracownicy firm audytorskich pomogą nie tylko w identyfikacji słabych stron, ale także zaoferują pomoc w znalezieniu rozwiązań problemów trapiących daną organizację.

Podsumowanie

Aby móc sprawnie planować produkcję w firmie, konieczna jest dobra znajomość branży, umiejętności miękkie oraz elastyczność. Tu nie ma miejsca na błędy, a stworzenie takiego harmonogramu produkcji, który nie przystaje do realiów rynkowych, może przyczynić się do znacznych strat finansowych w działalności przedsiębiorstwa. Przedstawione w tekście sposoby usprawniające proces planowania produkcji w przedsiębiorstwie nie dają wprawdzie stuprocentowej gwarancji na osiągnięcie sukcesu, dają jednak dużą szansę na to, że działania zachodzące w organizacji będą przebiegać zgodnie z oczekiwaniami zarządzających.

Scroll to Top