Czym jest WMS?

WMS co to?

Zarządzanie magazynem odnosi się do kontroli i bezproblemowej realizacji codziennych czynności w ramach magazynu, śledzenia ich, odbierania, przenoszenia oraz używania lub sprzedaży. Chociaż zarządzanie magazynem można nazwać prostym, jest ono pełne złożonych operacji, które wymagają najwyższej uwagi. System zarządzania magazynem może być wykorzystywany przez duże i małe firmy, aby efektywnie funkcjonować przy użyciu odpowiednich zasobów. Operacje działają na wielu poziomach, a pojedynczy błąd może stać się kosztowny. Wyobraź sobie magazyn obsługujący tysiące pozycji magazynowych, obliczający ilości zamówień, organizujący miejsca na półkach, sprawdzający terminy płatności, zapewniający prawidłowy harmonogram dostaw, uzupełnianie zapasów i raportowanie zwracanych towarów oraz niezliczone inne zadania, które są wykonywane codziennie. Błędy zwykle się zdarzają. Z takimi zawiłościami można sobie z łatwością poradzić za pomocą systemu zarządzania magazynem, WMS system. System zarządzania magazynem (WMS system) to aplikacja wspierająca codzienne operacje w magazynie. Może kontrolować i śledzić zapasy, optymalizować przygotowania zamówień (w przypadku e-commerce), poziomy zapasów i poprawiać zadowolenie klientów, oszczędzając czas i pieniądze. WMS system zapewnia szczegółową widoczność w prawie wszystkich formach podstawowych procesów magazynowych: odbiorze, odłożeniu, przechowywaniu, kompletacji, pakowaniu.

Wysyłka i odbiór

Jednym z podstawowych działań WMS system powinno być śledzenie towarów wchodzących lub wychodzących z magazynu. Każdy otrzymany materiał lub towar musi zostać zaktualizowany w systemie i śledzony od momentu ich przybycia i lokalizacji, z której został wysłany. Obejmuje to również towary wychodzące z magazynu w celu wysyłki. System zarządzania zapasami umożliwia obsługę zapasów magazynu — może korzystać z funkcji takich jak kodowanie kreskowe lub śledzenie towarów i procesów. Dzięki WMS możesz organizować i monitorować wszystkie towary swojej firmy, gdy jesteś w posiadaniu – po sprzedaży zapasy są przekształcane w przychody. Proces zarządzania zapasami może opierać się na wielu formatach lub technologiach, takich jak inwentaryzacja i liczenie cykli, ręczne.

O tym warto pamiętać!

Operacje magazynowe to nie tylko magazynowanie towarów – istnieje wiele ważnych działań, które należy wziąć pod uwagę jako część jego systemu pracy. Innym ważnym działaniem jest utrzymywanie jednostek ustawionych razem, aby utworzyć nowy zestaw jednostek magazynowych. Po wdrożeniu WMS system zapewnia dwie główne role podczas tworzenia i śledzenia zamówień pick’n’pack – zarządzanie zamówieniami i realizację. Zarządzanie personelem w magazynach jest jedną z bardziej wpływających cech wpływających na koszty zarządzania magazynem. Jeśli potrafisz skutecznie monitorować i zarządzać swoim personelem, możesz lepiej zrozumieć wydajność swojej siły roboczej w magazynie. W zamian wgląd w dane umożliwi modyfikację i ulepszenie procesów, a także znaczne obniżenie ogólnych kosztów.

Scroll to Top